top of page

         Із середини травня до середини вересня 2017 року 11 учителів української мови та літератури стали учасниками обласної авторської творчої майстерні «Система роботи вчителя-словесника щодо розвитку життєтворчості особистості школяра» у межах курсів підвищення кваліфікації при Донецькому обласному інституті післядипломної педагогічної освіти. Педагоги працювали над створенням посібника інтегрованих уроків за творчістю Л. І. Глібова. Обраний зміст уроків є актуальним, адже поточного року українці відзначили 190 років від дня народження славетного байкаря, проникливого лірика, дитячого поета. Інтегроване навчання в методиці викладання української мови та літератури набирає обертів, бо воно сприяє формуванню цілісного світогляду школярів, ущільненню часу на вивчення близьких за замістом тем суміжних і несуміжних шкільних дисциплін. Упровадження інтегративного підходу до навчання – це вияв найвищого рівня творчості для вчителя, співпраці з колегами, учнями, батьками.

        22 вересня 2017 року відбулося афішування творчого продукту майстерні – бренд-автор-шоу «Вивчаємо Глібова інтегровано». Для його проведення учасники перетворили навчальну аудиторію на українську світлицю, прикрашену портретом ювіляра, рушниками, квітами, які так любив письменник. Недаремно ще в дитинстві прозвали його Льоликом- квітчастим короликом. Форма проведення заходу незвичайна: бренд-автор – упізнаване імʼя Л. І. Глібова. Шоу – показ того, як можна під час вивчення глібовських байок інтегрувати зміст дотичних й недотичних предметів.

         Учасників привітала керівник АТМ (обласної авторської творчої майстерні) Попова Т. Ю., відзначивши великий щлях творчого зростання, який пройшли педагоги від етапу індукції у травні до афішування творчого продукту у вересні. Вона також ознайомила експертів – викладачів АТМ – із програмою заходу.

Презентація компаній та реклами учасників

Учителі, заздалегідь обʼєднані в чотири компанії, презентували свою роботу. Компанія «Паритет» розробляла інтегровані уроки компаративного аналізу літературного твору (українська література – зарубіжна література), «Грація» - інтегровані уроки позакласного читання, розвитку звʼязного мовлення, вивчення української літератури в контексті трудового навчання. Обʼєднання «3 іn» працювало над інтегрованими уроками української мови, а «Світограй» над позакласними заходами. Презентації компаній були яскравими й неповторними, кожна з них, як кажуть, мала своє обличчя.

Учасник кожної компанії рекламував свою творчу розробку, а найсміливіші проводили імітаційну гру «Інтеграція в дії».

Компанія «Паритет»

   На виховному потенціалі свого уроку наголосила Юдіна О. О., адже її урок внутрішньопредметного порівняльного аналізу байок Л. Глібова «Муха й Бджола» та «Бджола і Мухи» через пояснення алегоричних образів плекає порядність, працьовитість, відданість Батьківщині.

   Матюха Н. В. рекламувала створення відеом – образотворчих портретів алегоричних образів Жаби й Вола відповідно до національного колориту байок Л. Глібова та І. Крилова. На думку вчителя, такий вид роботи, автором якого є поет А. Вознесенський, доцільний під час підбиття підсумків інтегрованого уроку компаративного аналізу або як домашнє завдання.

   Реклама уроку судового розслідування за байкою Л. Глібова «Щука» та однойменним твором І. Крилова, підготовлена Зініч І. М., не залишила байдужими експертів шоу. Вони відзначили реалізацію вчителем компетентнісного підходу до навчання через залучення шестикласників до рольової гри, під час якої учні виконували ролі адвокатів, прокурорів заповнювали судовий протокол.

Компанія «3 in»

   У  рекламі  інтегрованого уроку  систематизації та повторення  вивченого    матеріалу  з  української  мови  в  6  класі   (за  творчою  спадщиною  Л. І. Глібова)

Мосюра Л. В. зробила акцент на широкому застосуванні прийомів ІКТ: роботи з пазлами, виконанні розроблених на платформі LearningApps інтерактивних вправ, розміщених на інтерактивному плакаті мовних завдань. Учитель підкорила експертів і учасників майстерні великою роботою щодо змістового наповнення уроку, його високим рівнем технологічності.

  

    Іванова Н. М. також рекламувала інтегрований урок української мови з літературою за байками Л. І. Глібова. Зацікавити семикласників під час повторення та систематизації вивченого про дієслово можна, на погляд учителя, за допомогою «Хмаринки слів», «Кодованого письма», творчого завдання «Я- байкар».

 

Запамʼяталася присутнім музична реклама уроку Козюберди А. О. на слова пісні «Краща мова єднання – це українська».

Компанія «Грація»

      Рекламу уроку розвитку звʼязного мовлення, на якому учні самі вчаться складати байки, зробила Дубова Н. В. Її урок вирізняється застосуванням прийомів ІКТ, зокрема «Хмаринки слів», «Стрічки часу». Учитель вважає, що результат уроку – це написання учнями власної байки.

       Оригінальною була віршована реклама інтегрованого уроку позакласного читання «Як дбаєш, так і маєш…» (за байкою  Л. Глібова  «Коник-стрибунець і Мураха» у порівнянні із твором Езопа «Мурашки й Цикада»), розробленого Гапій М. Ю. Незважаючи на нетривалий педагогічний стаж, учителеві майстерно вдалося долучити присутніх до гри «Інтеграція в дії», у якій вони виконували ролі безтурботного Коника та працьовитого, далекоглядного Мурахи, порівнювали байки за різними площинами та робили висновки.

    Яскравою  вийшла  й реклама творчого продукту

Пчели Г. М., розпочата презентацією вишивки для серветки за сюжетом байки «Муха й Бджола». Учитель ознайомила з тим, як, інтегруючи українську літературу та трудове навчання, можна виготовити роботу, що має національні ознаки.

Компанія «Світограй»

    Літературну інтегровану гру «Яскравий світ байок Л. І. Глібова», усі конкурси якої підпорядковані виготовленню поробки-орігамі, рекламувала Мерзловська О. В.

   Феєрично-розмаїтою була реклама інтегрованого позакласного заходу – створення живого літературного календаря «На крильцях правдоньки…», розробленого  Голубенко А. О. Педагог продемонструвала знятий учнями мультфільм за байкою «Муха й Бджола», ілюстрований малюнками дітей літературний календар до 190-річчя Л. Глібова. Під час імітаційної гри «Інтеграція в дії» учитель показала можливості синтезу української літератури та математики: учасники, слухаючи записану у виконанні учнів пісню на слова Л. Глібова «Зимонька-снігуронька», розвʼязували рівняння та приклади, відповіді до яких – дата народження письменника. Своєю творчістю Анжела Олександрівна підкорила і експертів, і учасників АТМ.

Підбиваючи підсумки бренд-автор-шоу «Вивчаємо Глібова інтегровано», і експерти, і учасники дали високу оцінку роботі майстерні, визначили тих учителів, чиї роботи будуть на виставці навчально-методичного забезпечення в межах ІІ обласного фестивалю «Шукай краси, добра шукай!», присвяченого 190-річчю від дня народження Л. І. Глібова.

Вітаємо учасників виставки!

 

  1. Голубенко Анжелу Олександрівну, учителя Золотоколодязянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Добропільської районної ради.

  2. Матюху Наталію Віталіївну, учителя Покровської багатопрофільної гімназії Покровської міської ради.

  3. Мосюру Ларису Володимирівну, учителя Краматорської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Краматорської міської ради.

bottom of page