top of page

МЕТОДИЧНИЙ МЕСЕДЖ

"Інтегроване навчання:

пошуки, натхнення, фантазії"

    Методичний меседж – таку форму афішування творчого продукту обласної авторської майстерні в межах курсів підвищення кваліфікації вчителів української мови та літератури обрали 16 цьогорічних учасників. «Інтегроване навчання як шлях до Нової української школи» - тема, над якою протягом квітня – вересня працювали слухачі, в умовах реформування освіти України є цілком актуальною. Сьогодні обговорюється проблема синтезування суміжних дисциплін, що сприяє формуванню цілісного світогляду, життєвих компетентностей школярів. Для вчителів інтеграція предметів дозволяє виявити найвищий рівень творчості, співпраці.  

   

 

 

 

 

 

 

 

IMG_4862.JPG

  На початку заходу вчителів-україністів привітала керівник майстерні Попова Т. Ю., озвучивши  методичний меседж учасників майстерні: «Інтегроване навчання – це шлях до Нової української школи. Філологи Донеччини перебувають на цьому шляху в пошуку, фантазують, надихаються». Тетяна Юріївна презентувала творчий продукт майстерні – збірник  «Інтегрований підхід під час вивчення творчості В. М. Сосюри», зміст якого становить 16 інтегрованих уроків та позакласних заходів.

IMG_4858.JPG
IMG_4863.JPG

Меседж групи «Компаративний літViber» розкрив ідеї інтегрованих уроків компаративного аналізу літературного твору.

Воробйова К. А. виявилася майстром художнього аналізу ліричного твору вслід за автором (Г. Токмань). Учитель розробила інтегрований урок української та зарубіжної літератур за віршем В. Сосюри «Васильки» та сонетом №61 Ф. Петрарки.

Тарковська О. М. продемонструвала роботу над заповненням діаграми «Кола Венна» під час порівняння інтимної лірики В. Сосюри та С. Єсеніна.

Сергієнко С. С. разом з учасниками майстерні створила шедевр «Три в одному» – колаж, музичний супровід та виконання поезій В. Сосюри та О. С. Пушкіна.

Варава О. Г. синтезувала  аналізовану інформацію: визначила спільне й відмінне  в образі Мазепи у творах Дж. Байрона та В.Сосюри  через заповнення порівняльної таблиці.

Тюріна Ю. В. ознайомила з авторським прийомом «Воронка», що допомагає порівняти географічні обʼєкти у віршах В. Сосюри «Любіть Україну» та Т. Шевченка «Садок вишневий коло хати» та зробити висновок про особливості природи України. Учитель продемонструвала також прийом мистецтвотерапії - обʼємний малюнок фарбами по піні для гоління. Малюнками  були донецькі краєвиди, природні обʼєкти, притаманні нашій території. Зацікавила присутніх і тренінгова вправа «У моєї України…».

 

 

IMG_4867.JPG
IMG_4865.JPG

Меседж групи «Мовограй» розкрив особливості інтегрування уроків української мови та літератури. 

Піхно А. В. запропонувала розвʼязати сканворд, знайшовши в ньому слова-іменники з поетичних творів В. Сосюри та поставити їх у кличному відмінку. Творче завдання «Крісло автора» допомогло зрозуміти значення поетичного слова в житті людини.

Нечипоренко І. В. провела аудіодиктант за віршем «Осінь» («Облітають квіти, обриває вітер…»), у якому треба було знайти прикметники.

Жукова І. М. на прикладі теми «Мовні аспекти речення» майстерно продемонструвала методику проведення творчих вправ «Штрихи», «Діамант».

 

 

IMG_4868.JPG
IMG_4932.JPG

Керівник також представила експертів-викладачів майстерні:

Колган Т. В., декана факультету підвищення кваліфікацї педагогічних кадрів, кандидата педагогічних наук; Кондратенка О. В., завідувача кафедри історії, суспільно-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання, кандидата історичних наук; Байдаченко Т. С., завідувача відділу української мови та літератури; Головіну О. І., методиста відділу української мови та літератури; Шингоф І. Л., старшого викладача кафедри суспільно-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання; Ковальову Т. Г., методиста інформаційно-бібліотечного відділу. Експерти мали наприкінці заходу дати оцінку роботі майстерні й визначити трьох учителів, що будуть нагороджені сертифікатами учасників фінального (очного) етапу ІІІ  обласного  фестивалю «Шукай краси, добра шукай!», присвяченого 120-річчю від дня народження В. М. Сосюри.

Афішування продукту розпочалося із презентаційного повідомлення груп.

Меседж групи «Сонячні ідеї» стосувався проведення уроків контекстуального аналізу літературного твору на прикладі творчої спадщини В. Сосюри. 

Сінюгіна Я. В. продемонструвала обʼєднання змісту поеми «Мазепа» та історичних фактів про життя гетьмана під час заповнення учнями «Діамантової діагарми».

Приходько В. П. презентувала роботу над змістом вірша «Любіть Україну» через інтеграцію образотворчого мистецтва.

Овсяник Л. В. навчила виконувати фоносемантичний аналіз вірша, довівши, що з його допомогою можна розкрити головну думку поетичного твору, наприклад, «Білі акації будуть цвісти…»: оптимізм, щирість у ставленні до коханої (переваги блакитного й синього кольорів у першій та останній строфі).

Шевченко І. Г. показала, як можна навчити дітей висловлювати власну думку, інтегруючи музичне та образотворче мистецтво й літературу на прикладі вірша «Васильки».

Бойко Г. В. продемонстрував прийом психо-емоційного налаштування на роботу за допомогою прийому «Перетворення», розповів про технологію «Повільного читання» під час аналізу ліричного твору (автор В. І. Шуляр), можливості інтеграції літератури та інформатики (створення відеокліпу до інтимної лірики В. Сосюри).

 

Меседж групи «Калинове гроно» стосувався проведення інтегрованих уроків літератури рідного краю та позакласних заходів.

Рева О. І. розповіла про вивчення творів Сосюри шахтарської тематики, продемонструвала роботу зі словами-професіоналізмами, що трапляються у віршах.

Ємець О. М. порівняла твори про шахтарів із картинами  Романа  Мініна - сучасного українського художника, представника напрямку  жлоб - арт.

Разом з Амеліною Т. М.  педагоги стали учасниками квесту «Майстри літературного слова», зупинившись на станції «Історична», де треба було встановити історичну подію, що знайшла відображення в поетичному творі В. Сосюри.

 

За результатами афішування продукту визначено трьох педагогів, що будуть нагороджені сертифікатами учасників фінального (очного) етапу ІІІ  обласного  фестивалю «Шукай краси, добра шукай!», присвяченого 120-річчю від дня народження В. М. Сосюри:

  1. Жукову Ірину Михайлівну, учителя КЗ «Темрюцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Нікольської районної ради;

  2. Сергієнко Світлану Сабірівну, учителя Красногорівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 Марʼїнської районної ради;

  3. Тюріну Юлію Василівну, учителя Покровської загальноосвітньоїх школи І-ІІІ ступенів №4 Покровської міської ради.

 

 

 

bottom of page